Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /plugins/system/rokextender/rokextender.php on line 32

Deprecated: iconv_set_encoding(): Use of iconv.internal_encoding is deprecated in /libraries/joomla/string/string.php on line 28

Deprecated: iconv_set_encoding(): Use of iconv.input_encoding is deprecated in /libraries/joomla/string/string.php on line 29

Deprecated: iconv_set_encoding(): Use of iconv.output_encoding is deprecated in /libraries/joomla/string/string.php on line 30
Zalety Nordic Walking

Dlaczego warto uprawiać nordic walking

 


Dlaczego warto uprawiać Nordic Walking ?


Nordic Walking to aktywność dla wszystkich, bez względu na wiek- może uprawiać praktycznie każdy, od najmłodszych do ludzi w podeszłym wieku. 
Nordic Walking angażuje 90% mięśni organizmu oraz podnosi ogólną sprawność.  Dzięki kijkom odciążone są stawy, prostujemy i odciążamy kręgosłup, korygujemy wady postawy wzmacniając mięśnie.
Kijki chronią przed upadkiem, szczególnie gdy jest ślisko – można uniknąć potłuczeń i złamań.
Nordic Walking to dobry sposób na utrzymanie sprawności fizycznej i zwalczanie otyłości a także na efektywną rehabilitację. Odbywa się wiele imprez popularyzujących nordic walking, gminy i dzielnice organizuja stałe marsze pod opieka instruktora. Dzięki temu jesteśmy coraz bardziej aktywni fizycznie i wysportowani. Spacer z kijkami to moda na ciekawe spędzenie czasu oraz zdrowy styl życia. Warto zarezerwować sobie chwilę na umiarkowany wysiłek fizyczny i odprężenie właśnie w ten sposób. Wielu ludzi bierze w ręce kije do nordic walking i maszeruje  poprawiając swoją kondycję i nastrój psychiczny. Nie sposób wymienić wszystkich pozytywnych skutków regularnego uprawiania spaceru nordyckiego Tego po prostu trzeba spróbować! 
Marsz nordic walking

Od nordic walking już tylko parę kroków by zacząć uprawiać tak przyjemny sport jak narciarstwo biegowe.
Sposób odbijania się kijem przy marszu nordic waking jest bardzo zbliżony do odbicia w narciarstwie biegowym. Wystarczy założyć narty i można zachwycać się tym wspaniałym sportem. Wędrówka z kijkami, zwłaszcza przy dobrej pogodzie jest bardzo przyjemna - zapominamy, że robimy to dla ćwiczenia, a przecież  – im przyjemniejsze ćwiczenie, tym chętniej je wykonujemy.
Najprzyjemniejsze w Nordic Walking jest to, że można ćwiczyć w grupach. Jest to okazja do poznania nowych ludzi lub spędzenia czasu w gronie znajomych – wystarczy, że przekonasz ich żeby ćwiczyli z Tobą. Jeżeli gdzieś wyjdziesz na spacer – łatwo możesz nawiązać kontakt z innymi ludźmi uprawiającymi ten marsz -jest to szczególnie istotne w nowych bezosobowych osiedlach i podczas wyjazdów.

Spacer na świeżym powietrzu jest przyjemniejszy i zdrowszy niż wykonywanie ćwiczeń na siłowni czy podskakiwanie w rytm muzyki w dusznej sali.

Nordic walking pozwala spalić 40 % więcej kalorii niż zwykły spacer. Wydatek energetyczny jest podobny jak przy joggingu z tą zaletą, ze można maszerować znacznie dłużej niż biec.
Spalanie kalorii podczas marszu nordic walking jest efektywne i przyjemne.

Nordic walking a odchudzanie
Odchudzanie bez diety -aktywny ruch pozwala zmniejszyć wagę ciala - znane są przypadki osób które po 3 miesiącach marszy 2 razy w w tygodniu straciły 9 kg. 
Często zdarza się czytać artykuły pt. Rewelacyjny sposób na odchudzanie, jak stracić wagę, odchudzanie bez diety, cudowne tabletki na odchudzanie i wiele podobnych rewelacji.
W tych sprawach należy być bardzo ostrożnym. Bardzo wątpliwe pod względem zdrowotnym i efektywnym mogą być taka dieta cud. Utrzymanie dobrej sylwetki i sprawności fizycznej wymaga umiaru w jedzeniu i aktywności fizycznej. Nordic walking jest jedną z form aktywności która może zapewnić sprawność fizyczną i właściwą wagę.

Zalety zdrowotne

 • Przy stosowaniu poprawnej techniki Nordic Walking - ćwiczy i rozwija 90% systemu mięśniowo - szkieletowego poprzez uaktywnienie górnych części ciała w czynności chodu.

 • Daje te same korzyści co bieganie, bez nadmiernego obciążania stawów i kręgosłupa. Pomaga rozluźnić szyję i ramiona oraz pozbyć się uczucia odrętwienia i bólu. Podnosi sprawność systemu krążeniowego.

 • Ćwiczy siłę mięśni i rozwija górne partie ciała. Rozluźnia napięcie mięśni barków, szyi, grzbietu. Osoby pracujące za biurkiem, przy komputerach ą szybko odczuwają korzyści płynące z tej formy aktywnego wypoczynku.

 • Pozwala spalić do 40% kalorii więcej niż przy zwykłym chodzeniu.

 • Wzmacnia brzuch, klatkę piersiową, plecy i ramiona.

 • Spacer z kijami na świeżym powietrzu, zwłaszcza przy dobrej pogodzie poprawia nastrój i polepsza samopoczucie.

 • Nordic Walking jest korzystny dla tych,  którzy przy zwykłym marszu mają problem z osiągnięciem limitu swojego tętna.

 • Pomaga tym którzy ze względów zdrowotnych powinni schudnąć (dla osób otyłych narażonych na obciążenia stawów i kontuzje, jest to dobra forma treningu).

 • Pomaga osobom które mają problemy z sercem i potrzebują nowego sposobu rehabilitacji.
  Jest idealny dla osób które mają problemy ortopedyczne, problemy z utrzymywaniem równowagi lub koordynacją ruchową, potrzebują ruchu i świeżego powietrza, a nie mogą uprawiać innych sportów.

 • Przy marszu nordic walking  nie następuje takie  obciążenie organizmu jak przy bieganiu, dlatego sport nie obciąża stawów, a przez to dostępny dla osób z nadwagą, otyłością, problemami ortopedycznymi (np. bóle kolan, bioder, pleców, kręgosłupa.

Nordic Walking można nauczyć się niezwykle szybko, ponieważ bazuje na naturalnym sposobie poruszania się człowieka.
Można go uprawiać przez cały rok i na każdym terenie, plaża, las, góry, park.
Kije mogą być używane do przeróżnych ćwiczeń siłowych, rozciągających, można również ćwiczyć w parach, co sprawia również dużo radości i zabawy.

Nordic walking może być uprawiany na różnych poziomach.

Poziom zdrowotny, rehabilitacyjny
W czasie rehabilitacji po urazach, walki z nadwagą jest idealnym sportem, który umożliwia w szybki i bezpieczny powrót do sprawności. W czasie marszu dotleniamy organizm, ruch staje się przyjemnością. Ważne jest rozluźnienie szyjno-barkowych napięć, jakie powstają podczas długiego siedzenia za biurkiem. Spacer z kijami po długim dniu pracy jest doskonałym sposobem na zwalczenie bólu glowy, kręgosłupa czy stawów kolanowych. Coraz częściej jest zalecany pacjentom po zawałach, przy chorobach układu krążenia jako doskonala terapia, chorym na cukrzycę. 

 

Poziom fitness
Przeznaczony jest dla osób które chcą poprawić swoją sprawność fizyczną, szukających urozmaicenia w treningach. Aby utrzymać i stale poprawiać swoją kondycje należy chodzić 3-4 razy w tygodniu po 1,5 godziny. Przed treningiem należy wykonywać ćwiczenia rozgrzewające, a na zakończenie rozciągające. Część ćwiczeń wykonuje się przy użyciu kijków do nordic walking. 

Poziom sportowy
Nordic walking jest także ambitną wyczynową dyscypliną uprawianą na poziomie wyczynowym.  Jest także formą treningu dla sportowców uprawiających inne dyscypliny. O sportowym nordic walking możesz poczytać  np. na: http://www.grzmiacekije.pl/aktualnoci.html ,
http://nordicwalkingmk.blox.pl/html

 

Breadcrumbs

Statistics

Odsłon artykułów:
446608
Copyright © 2024 Nordic walking.
Designed by mixwebtemplates

Joomla! Debug Console

Session

Informacje o wydajności

Użycie pamięci

Database Queries