Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /plugins/system/rokextender/rokextender.php on line 32

Deprecated: iconv_set_encoding(): Use of iconv.internal_encoding is deprecated in /libraries/joomla/string/string.php on line 28

Deprecated: iconv_set_encoding(): Use of iconv.input_encoding is deprecated in /libraries/joomla/string/string.php on line 29

Deprecated: iconv_set_encoding(): Use of iconv.output_encoding is deprecated in /libraries/joomla/string/string.php on line 30
Kije do nordic walking

Jak wybrać kijki do nordic walking


ZAPRASZAMY NA NASZĄ NOWĄ STRONĘ


WWW.NORDIC-SPORT.PL

 


Jak wybrać kijki do nordic walking ?

na podstawie informacji z www.nartybiegowe.biz.pl
zobacz >film
Do pobrania w formacie pdf >  jak wybrać kije do nordic walking

Dobór kijów do Nordic Walking ma istotne znaczenie dla poprawnej techniki marszu. Aby mieć radość z uprawiania nordic walking należy kupić kije dobrej jakości, markowe, co nie znaczy, że muszą one być najdroższe.
Postaramy się doradzić jakie kije nordic walking wybrać.
Produkowane są trzy rodzaje kijów do nordic walking:
kije o stałej długości
kije o regulowanej długości.
kije składane - nadające się do spakowania w bagaż.
Które kijki do nordic walking są lepsze, o stałej długości czy te regulowane? To zależy od tego jak i przez kogo będą użytkowane: czy przeznaczone są dla jednej osoby czy całej rodziny, jak będą przewożone i przechowywane.

Kije o regulowanej długości

·     Plusy: zawsze pasują i to nie tylko dla jednej osoby np. mogą być używane przez całą rodzinę, np. przez rosnące dziecko, łatwo można je przewozić i przechowywać, można  dostosować do zmiennych warunków wędrówki
·     Minusy: Są cięższe i droższe niż wykonane z takiego samego materiału kije o stałej długości i wymagają staranngo skręcenia.
Polecamy osobom które dużo podróżują z kijami a także wtedy gdy ma je używać więcej niż jedna osoba. Po złożeniu mają ok 100 cm

Kije skladane.
Kije składane zbudowane są z trzech rurek teleskopowych w odróżnieniu od kijów e regulowanej długości (2 rurki). Po złożeniu mają 52 cm i mieszczą się w walizce. Polecane dla osób które podróżują.

Kije o stałej długości
·     Plusy: są bardziej wytrzymałe, tańsze, lżejsze ponieważ mogą być wykonane z włókna szklanego lub węglowego.
·     Minusy: nie można regulować długości, trudniej przewozić i przechowywać.
Polecamy osobom, które nie podróżują zbyt często z kijami lub mogą przewozić je w bagażniku.
 
Jak dobrać kijki do nordic walking
Należy zwrócić uwagę na:
·     Dopasowanie rękojeści do dłoni, rodzaj materiału z jakiego jest wykonana (korek czy tworzywo, twardość i gładkość tworzywa). Polecane są kije z rękojeścią z korka.
·     Rodzaj pasków: czy są to zwykłe paski czy ergonomiczna rękawica o regulowanej wielkości. Jest to istotne ponieważ tylko prawidłowo założona i wyregulowana rękawica zapewnia odpowiednie odbicie.
·     Jak połączona jest rękawica z uchwytem: czy na stałe czy też jest odpinana. Rodzaj zapięcia – czy wygodnie i łatwo się odpina i zapina. Najlepiej sprawuje się zapięcie TRIGGER SHARK ™ LEKI.
·     Czy kij wyposażony jest w wymienne końcówki do chodzenia po chodniku, piachu, śniegu.
·     Waga kijów: Im kije lżejsze tym lepsze. Najcięższe są kije z aluminium, średniej wagi są kije z włókna szklanego (fiber glas) a najlżejsze i najtrwalsze z włókna węglowego (carbon). Kije mogą zawierać od 10 do 100 % włókna węglowego. Im wyższa zawartość włókna węglowego (Carbon) tym kij jest lżejszy ale też droższy. Najwyższe modele oznakowane są jako 100% CARBON. Kije z włókna węglowego są bardziej wytrzymałe, lepiej tłumią drgania.
·     Czy sprzedawca jest w stanie zapewnić naprawę kija, zaoferować wymienne końcówki, zapasowe paski itp.
 
Dlaczego warto kupić dobre kije ?
Porządne kije do nordic walking kosztują przynajmnej 120-150 zł. Można znależć kije - zwłaszcza w marketach za ok. 30-40 zł. Możemy być niemal pewni, że w tej cenie nie da się zrobić dobrego kija np, rękawica nie będze wykonana z oddychającego materiału a lakier zdrapie się badzo łatwo. Dobre kije o regulowanej długości kosztują ponad 200 zł.

Jaka długość kijków nordic walking ?
Długość kijków do nordic walking obliczamy według wzorów:
marsz rekreacyjny i dla początkujących : wzrost w cm x 0,66=długość kijków
marsz sportowy i dla zawansowanych: wzrost w cm x 0,68=długość kijków 
np. przy wzroście 170 cm; 170 x 0,68 = 115,6 cm. Ponieważ kije produkowane są w długościach co 5 cm wybieramy kije o długości 115 cm.

Prawidłowość wyliczenia możemy potwierdzić przymierzając kije.
Stajemy z nogami rozstawionymi na szerokość bioder i uginamy ramiona w stawie łokciowym tak, aby uzyskać kąt prosty. Ramion przylegają do tułowia i są prostopadłe do podłoża. Trzymamy kij za rękojeść – jeżeli mamy kąt prosty to znaczy, że jest to prawidłowa długość kija do nordic walking.
 
Tabela:  Sugerowa długość kijków do nordic walking.
Pomaga dobrać długość kijów. Prosimy o traktowanie podanych długości jako orientacyjnych, każdy człowiek jest przecież inny. Są to długości wynikające z przeliczenia wzrostu wg podanych powyżej wzorów, dostosowane do rozmiarów dostępnych na rynku (kijki do nordic walking produkowane są w zakresie 100-130 cm co 5 cm).
 

wzrost cm

Zalecana długość kijów do nordic walking

marsz rekreacyjny i dla początkujących

marsz sportowy i dla zaawansowanych

140

90 cm

95 cm

145

95 cm

100 cm

150

100 cm

105 cm

155

100 cm

105 cm

160

105 cm

105-110 cm

165

105-110 cm

110-115 cm

170

115 cm

115 cm

175

115 cm

120 cm

180

115-120 cm

120-125 cm

185

120-125 cm

125 cm

190

125 cm

130 cm

195

130 cm

130 cm

 


Nordic walking a trekking - różnica między kijami

kije do nordic walking - Leki Trigger SharkNordic walking a trekking to dwa zupełnie różne rodzaje marszu i dwa rożne rodzaje kijów.
Celem marszu nordic walking jest wykonywanie w odpowiedniej technice ćwiczeń przy pomocy kijów do nordic walking. W trekkingu czyli marszu w trudnym terenie, najczęściej w górach, kije przeznaczone są do ułatwiania marszu,  np. wspomagania przy wchodzeniu lub schodzeniu, wspieranie się w miejscach śliskich. W trekkingu nie stosuje się, żadnej szczególnej techniki – ma być jak najwygodniej.
Podstawowa różnica między kijami polega na rękojeści. Kijki do nordic walkingKije trekkingowe Leki Summit AS połączone są z dłonią za pomocą rękawiczki – rękojeść jest taka sama jak w kijach do nart biegowych. Rękojęść kijów do nordic walking jest tak skonstruowana aby optymalnie  odpychać się do przodu. Kije trekkingowe maję podobne paski i rękojeść jak kije do nart zjazdowych. Górna część rękojeści kijów trekkingowych jest szeroka i dostosowana do tego aby móc się na niej wygodnie opierać.

                                               

 

 

 

Breadcrumbs

Statistics

Odsłon artykułów:
448861
Copyright © 2024 Nordic walking.
Designed by mixwebtemplates

Joomla! Debug Console

Session

Informacje o wydajności

Użycie pamięci

Database Queries